W dniach 16-19 sierpnia br. w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży odbyły się zajęcia literacko-plastyczne pt. "Świat Książki".
Każdego dnia grupa poznawała różne ciekawostki dotyczące literatury, etapów powstawania książek, poznawała nietypowe książki w formie i treści, a także tworzyła własne.
Pierwszego dnia zajęć po krótkim wstępie i zapoznaniu, spędziliśmy czas z gościem - Panią Alicją Plis z Koła Terenowego Polskiego Związku Niewidomych w Hajnówce. Pani Alicja opowiedziała o alfabecie Braille'a, pokazała książki, jak i czasopisma dedykowane osobom niedowidzącym i niewidomym. Mieliśmy możliwość poznać, w jaki sposób zapisuje się litery w alfabecie Braille'a, dzięki specjalnym zeszytom i rysikom do tego dedykowanym. Obejrzeliśmy też atlas geograficzny ze specjalnymi wypustkami i opisami w Braille'u, a także dowiedzieliśmy się, w jaki sposób i za pomocą jakich przyrządów osoby niewidome rozpoznają kolory, zawartość teczki z dokumentami, pieniądze o rożnych nominałach oraz co im jest potrzebne, by bezproblemowo nalać wody do kubka.
W drugiej części zajęć metodą burzy mózgów ustaliliśmy z czego składa się książka. Następnie każdy z uczestników projektował okładkę własnej książki.
Drugiego dnia zagraliśmy w grę integracyjną w kręgu, by zapamiętać imiona koleżanek i kolegów z grupy. Następnie każde z dzieci miało okazję poznać maszynę do bindowania, a także samodzielnie spróbować zbindować własnoręcznie zrobioną książkę. Ponadto zastanawialiśmy się, czym jest kaligrafia? Mając do dyspozycji słownik języka polskiego odczytaliśmy definicję, by poznać znaczenie tego słowa. Gdy już dowiedzieliśmy się, że kaligrafia to sztuka starannego pisania, przeszliśmy do praktyki - dzieci otrzymały stalówki oraz atrament w słoiczkach. Każdy z uczestników mógł sprawdzić, jak się pisze przy pomocy takich narzędzi. Dzieci miały do wyboru stalówki o różnych końcówkach oraz atrament w kilku kolorach.
Trzeciego dnia spotkań z książką zajęliśmy się komiksem.Wypisaliśmy na tablicy wszystkie skojarzenia związane z hasłem komiks, określiliśmy z czego się składa i jak wygląda. Dzieci obejrzały komiksy, które są dostępne w naszej bibliotece i tak zainspirowane, zaczęły tworzyć własny. Każdy miał do dyspozycji sześć okienek do wypełnienia własną historyjką. Po skończonej pracy usiedliśmy w kręgu, by wspólnie przeczytać opowieść Julii Donaldson pt. "Gruffalo". Spośród wszystkich zgłosiły się chętni, którzy czytali fragmenty z książki, a pozostali słuchali. Następnie obejrzeliśmy fragment animacji filmowej o tym samym tytule, co książka. Dzieci wymieniały elementy różniące wersję literacką od wersji filmowej oraz to, co im się najbardziej podobało w przeczytanej opowieści.
Ostatniego dnia zajęć poznaliśmy nietypowe książki - "Książkę z dziurą", książki z okienkami w środku do odkrywania, książkę, którą można było podświetlić, a także "Książkę bez obrazków". Tą ostatnia postanowiliśmy przeczytać na głos. Jak się okazało, książka w której nie ma ani jednego obrazka też może dzieci zaciekawić oraz rozbawić. Ostatnią z nietypowych książek był tytuł "Pikotek chce być odkryty". Pikotek to leporello (harmonijka) o długości prawie 7 metrów, które jest jednym ciągłym obrazkiem. I właśnie leporello było hasłem przewodnim do dzisiejszych zajęć. Dzieci otrzymały długaśny kawałek kartki i tworzyły własną wersję tego typu książki.
Ponadto dzieci obejrzały i wypróbowały maszyny do pisania - jedną analogową i drugą - na prąd. A także poznały znaczenie słowa "typografia".