XX. Ogólnopolski Tydzień Bibliotek upłynął pod hasłem „Moja, Twoja, Nasza – Biblioteka!”, które podkreśla społeczny charakter bibliotek jako instytucji. Współczesne biblioteki gromadzą i integrują środowiska lokalne, a ich różnorodna oferta stara się trafić w samo sedno potrzeb czytelników, użytkowników i mieszkańców z nich korzystających. Dlatego podejmowane działania daleko wybiegają poza statutowe, zaś bibliotekarze wychodzą poza tradycyjne role doradców i przewodników po świecie literatury.
W hajnowskiej Miejskiej Bibliotece Publicznej im. dr. Tadeusza Rakowieckiego świętowanie Tygodnia Bibliotek rozpoczęło się już 29 kwietnia 2023 r. miejską grą terenową „Witaj Maj!”, której formuła i scenariusz nawiązywały do obchodów 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. https://hajnowka.naszemiasto.pl/w-sobote-w-hajnowce-rozegrana-zostala-gra-miejska-witaj-maj/ar/c13-9306671
9 maja 2023 r., we współpracy ze Stowarzyszeniem Miłośników Muzyki Cerkiewnej, zorganizowano spotkanie poświęcone wybitnemu artyście – Jerzemu Nowosielskiemu. Wystawę „Nowosielski: malarz, wizjoner, teolog” uzupełniono o zdjęcia z prywatnej kolekcji Cezarego Fabiszewskiego dokumentujące prace artysty znajdujące się w podlaskich cerkwiach. Wyemitowany w trakcie spotkania film dokumentalny Piotra Łozowika „Śladami mistrzów. Nowosielski na Podlasiu” był dopełnieniem tematu i zarazem wyjaśnieniem wyjątkowo skomplikowanej relacji artysty z Podlasiem.
https://mail.biblioteka.hajnowka.pl/index.php/1155-wernisaz-wystawy-nowosielski-malarz-wizjoner-teolog-1923-2011-oraz-projekcja-filmu-sladami-mistrzow-nowosielski-na-podlasiu?layout=default&print=1&tmpl=component#sigFreeId8b6f973c2a
10 maja odbyło się spotkanie z Łukaszem Biryckim, z zawodu leśnikiem, z zamiłowania historykiem, regionalistą, współzałożycielem Stowarzyszenia Łuka nad Narwią – ocalić od zapomnienia, autorem książki pt.: „Łuka: portret przeszłości”. Monografia o nieistniejącej już wsi Łuka jest wynikiem rzetelnych badań historycznych, opatrzona analizą dokumentów źródłowych, szczegółowym wywiadem i materiałem fotograficznym, zebranym podczas spotkań z mieszkańcami zatopionej w latach 80. XX w. wsi. Barwna i ciekawie snuta opowieść autora przeniosła zebranych w sentymentalną podróż, z której wywiązała się żywa dyskusja. Jedno jest pewne, potrzebujemy takich pasjonatów historii regionalnej, którzy swoją pracą naukową i zaangażowaniem ocalą od zapomnienia historię wyludniających się powoli na naszych terenach wsi.
https://mail.biblioteka.hajnowka.pl/index.php/1155-wernisaz-wystawy-nowosielski-malarz-wizjoner-teolog-1923-2011-oraz-projekcja-filmu-sladami-mistrzow-nowosielski-na-podlasiu?layout=default&print=1&tmpl=component#sigFreeId577bd5c0b0
Na zakończenie cyklu spotkań z okazji Tygodnia Bibliotek mieliśmy przyjemność gościć autora książek i opowiadań – Michała Androsiuka. Pierwotnie wydana w języku białoruskim powieść „Pełnia” po kilku latach doczekała się tłumaczenia na język polski; autorem przekładu jest Marcin Rębacz.
Autor „Pełni” otrzymał za nią prestiżową nagrodę im. Jerzego Giedroyca i jest to jedyny przypadek, w którym wyróżnienie to zdobył pisarz mieszkający poza Białorusią.
W trakcie spotkania pisarz poruszył wiele wątków, odnosząc się m.in. do spraw związanych z poczuciem tożsamości, historią, miejscem jednostki ludzkiej w sztafecie pokoleń czy przebiegiem procesu twórczego. Głos zabrał także obecny na sali tłumacz „Pełni”, Marcin Rębacz, oraz Andrzej Kalinowski, przedstawiciel wydawcy, czyli Fundacji Sąsiedzi.
https://mail.biblioteka.hajnowka.pl/index.php/1155-wernisaz-wystawy-nowosielski-malarz-wizjoner-teolog-1923-2011-oraz-projekcja-filmu-sladami-mistrzow-nowosielski-na-podlasiu?layout=default&print=1&tmpl=component#sigFreeIda6970c64c7