W dniach 26-27.04.2023 r. miały miejsce dwa spotkania w ramach ekoprogramu "Ocalimy świat". Podczas pierwszego rozmawialiśmy z siódmoklasistami na temat zmian klimatu, a kolejnego - z uczniami klasy czwartej o łąkach kwietnych i znaczeniu owadów dla życia na Ziemi.
W środowe przedpołudnie, bazując na opowiadaniu Barbary Kosmowskiej pt. "Nie bądź taka Greta!" ze zbioru opowiadań "Sieci widmo", rozmawialiśmy z uczniami klasy 7 ze Szkoły Podstawowej nr 2 na temat zmian klimatu. Wspólnie wyjaśniliśmy pojęcia związane z troską o dobro planety, jakie pojawiły się tekście - Zero Waste, konsumpcjonizm, materiały organiczne. Zwróciliśmy uwagę na postawę Kiry - głównej bohaterki opowiadania, która dawała rzeczom drugie życie, kupując ubrania w sklepach z używaną odzieżą. Rozmawialiśmy także o tym, dlaczego jeden z kolegów Kiry porównał ją do Grety Thunberg. Uczniowie poznali, kim jest Greta, dowiedzieli się o jej jednoosobowym strajku klimatycznym przed szwedzkim parlamentem, który zainicjowała w 2015 r., a także jak jej postawa wpłynęła na innych młodych ludzi na całym świecie. Na koniec dyskutowaliśmy na temat tego, jak młodzież zapatruje się, z punktu widzenia ekologii, na przyszłość naszego miasta.






W czwartek rano uczniowie klasy 4 ze Szkoły Podstawowej nr 3 wysłuchali opowiadania Katarzyny Majgier pt. "Tajemniczy ogród". Nie bez przyczyny zaprosiliśmy klasę właśnie z tej szkoły, gdyż położona jest w najzieleńszej części naszego miasta. Podobnie jak ogród głównych bohaterów opowiadania, uczniowie uczęszczający do "Trójki" mają las po drugiej stronie ulicy.
Rozmawialiśmy z dziećmi, jakie ogrody mają w swoim sąsiedztwie, czy są to tereny często koszone i dokładnie wypielęgnowane, czy raczej takie, gdzie rosną bujnie i dziko różne rośliny. Tym samym przeszliśmy do ćwiczenia, które pozwoliło nam uporządkować to, co do tej pory zostało powiedziane i dzięki temu mogliśmy określić, czym charakteryzują się dzikie ogrody. Wspomnieliśmy także o łąkach kwietnych, które można zobaczyć w Białymstoku, a które są coraz popularniejsze w większych miastach. Następnie obejrzeliśmy krótki film edukacyjny na temat owadów zapylających, które są często niedoceniane, a jednak odgrywają ogromną rolę w naszej przyrodzie. Uczniowie poznali również gatunki roślin miododajnych, które warto wysiać w swoim ogrodzie, by pszczołom, trzmielom i motylom zapewnić jedzenie.




