„Miś niepolarny” Rafała Witka to kolejne z opowiadań czytanych dzieciom w ramach realizowanego przez hajnowską bibliotekę programu „Ocalimy świat – ekoprogram z charakterem”.
Tym razem uczniowie klasy drugiej ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Hajnówce dowiedzieli się, jak działalność człowieka wpływa na życie mieszkańców bieguna północnego – niedźwiedzi polarnych. Zwierzęta te, pod wpływem globalnego ocieplenia klimatu i topnienia lodowców, narażone są na wyginięcie. Tekst opowiadania był pretekstem do rozmowy o dziecięcej sprawczości i świadomych wyborach, którymi powinniśmy się kierować, jeżeli los zwierząt jest nam bliski. Zdobytą w trakcie zajęć wiedzę dzieci podsumowały w trakcie quizu i wypełniając karty pracy.






Klasa 3 b ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Hajnówce pochyliła się nad losem pszczół za sprawą opowiadania Katarzyny Ryrych „Bzyku”. Historia Maćka, wykluczonego z klasowej społeczności miłośnika pszczół, była okazją do bardzo ważnych rozmów na temat relacji w grupie rówieśniczej, a także o wartości moralnej jaką jest szacunek. W dalszej części zajęć uczniowie poznali ciekawostki dotyczące pszczół, ale przede wszystkim, na podstawie tekstu opowiadania zrozumiały, dlaczego ich obecność na świecie jest niezbędna i niezastąpiona. Karty pracy – matematyczna i polonistyczna, były uzupełnieniem i utrwaleniem wiadomości przyswojonych w trakcie zajęć.









„Porwanie jeża Eliasza” to z kolei historia którą poznały przedszkolaki z Niepublicznego Przedszkola Leśna Kraina. Tekst opowiadania Ewy Nowak poruszył bardzo ważny temat, jakim jest nieodpowiedzialne „ratowanie” małych, dzikich zwierząt znalezionych przez ludzi. Opowiadanie było doskonałą okazją do rozmowy o naturze zwierząt i ich zwyczajach. Dodatkowo, dzieci wzięły udział w zabawie ruchowej i wykonały wyklejankę jeża.
Realizacja projektu nabiera tempa, przed nami kolejne zajęcia z dziećmi i nowe informacje, które chcemy im przekazać w trakcie spotkań.











