„Ocalimy Świat – ekoprogram z charakterem” – inauguracja projektu i relacja z pierwszego tygodnia zajęć w hajnowskiej Miejskiej Bibliotece Publicznej im. dr. T. Rakowieckiego
„Ocalimy Świat – ekoprogram z charakterem” to wspólna inicjatywa Fundacji „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”, WWF Polska, które otaczają program opieką merytoryczną, zaś partnerami strategicznymi są ING Bank Śląski SA oraz Visa. Hajnowska Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. T. Rakowieckiego przystąpiła do programu i, korzystając z pomocy merytorycznej oraz narzędzi nadesłanych przez pomysłodawców, rozpoczęła cykl zajęć edukacyjnych, których odbiorcami są uczniowie szkół podstawowych.
W dniach 21-23 lutego 2023 drugoklasiści ze Szkoły Podstawowej Nr 4 w Hajnówce zapoznali się z ideą programu, którego wyjątkowość polega na połączeniu komponentów: ekologicznego, moralnego i społecznego, uzupełnionych o wymiar literacki. Opowiadanie Barbary Kosmowskiej „Pies do zadań specjalnych” to doskonały punkt wyjścia do rozmów o stosunku ludzi do zwierząt (psów w szczególności), odpowiedzialności jaka spoczywa na ich właścicielach i problemach, które bardzo często pojawiają się na drodze. Dzieci z zainteresowaniem wysłuchały opowiadania, trafnie zinterpretowały zachowania głównych bohaterek historii i potrafiły wskazać niewłaściwą postawę, jaką reprezentowała jedna z nich. Dla przejrzystości wspólnie sformułowane wnioski zapisano na tablicy. Dzięki analizie opowiadania dzieci zrozumiały, że zwierzętom należy się szacunek, miłość i cierpliwość. Uczniowie zespołowo wykonali zadania, które polegały na wymienieniu zachowań, które psy lubią, oraz tych, które nie są im miłe. Prezentacja o psach do zadań specjalnych uzmysłowiła dzieciom, jak ważną rolę odgrywają te zwierzęta w codziennym życiu i że – przede wszystkim – były, są i będą naszymi najwierniejszymi przyjaciółmi i towarzyszami.





Kolejne zajęcia z cyklu poruszyły równie ważny temat, jakim są zagrożone gatunki zwierząt egzotycznych, wywożone i sprzedawanie nielegalnie do prywatnych hodowców. Opowiadanie Elizy Piotrowskiej „Lemur z Madagaskaru” to smutna historia zwierzęcia, które miało spełnić kaprys małej dziewczynki, pragnącej mieć zwierzątko wyjątkowe i nietuzinkowe. Uczniowie w skupieniu wysłuchali tekstu opowiadania i prawidłowo odczytali przekaz, jaki za sobą niosło. Uzupełnieniem zajęć była prezentacja multimedialna na temat Madagaskaru i jego niezwykłych mieszkańców, zaś na zakończenie spotkania dzieci wykonały pracę plastyczną – kolorowankę lemura super bohatera.







Trzecie spotkanie z uczniami oparte zostało na opowiadaniu Krzysztofa Kochańskiego „Gustaw i Czerwony Kapturek”. Ta niezwykle zabawna historia, mimo pozornie błahego tytułu, miała obalić funkcjonujące po dziś dzień stereotypy na temat wilków. Jak się okazało w trakcie zajęć, dzieci zdają się być w tej kwestii raczej wolne od uprzedzeń, to raczej z dorosłymi nadal bywa problem. Prezentacja multimedialna o wilkach, wykreślanka z gatunkami zwierząt drapieżnych i roślinożernych, a także przysłowia o wilkach to aktywności, które pozwoliły zrozumieć dzieciom, że wilki, mimo swej dzikiej, drapieżnej natury, nie stanowią żadnego bezpośredniego zagrożenia dla człowieka, a ich obecność w lasach pozwala zachować równowagę biologiczną wśród zwierząt.




Przed nami kolejne zajęcia i nowe, równie ważne tematy, które chcemy poruszyć w trakcie spotkań. Dziękujemy wychowawcom i uczniom za aktywny udział i owocną współpracę, z takimi dziećmi na pewno uda nam się „Ocalić Świat”.